#1 2007-11-17 13:18:46

barthav

Zbanowany

Zarejestrowany: 2007-11-08
Posty: 7
Punktów :   

Jersey Giant

Jedna z największych współczesnych ras kur. Hodowane są głównie dla mięsa, rzadziej dla jaj, chociaż kury są też dobrymi nioskami. Rasa bardzo popularna w Europie.

Kury Jersey Giant (w Polsce znane jako Jersey Olbrzymie) wyhodowane zostały około roku 1880 w stanie New Jersey w Ameryce Północnej. W powstaniu rasy swój udział miały czarne kury rasy Jawa, kury Brahma oraz Road Langshans. W latach dwudziestych XX wieku rasa Jersey Giant trafiła do Europy, gdzie szybko stała się bKury rasy Jersey Giant to jedne z największych współcześnie żyjących kur na świecie. Koguty ważą około 5 kg, a najcięższe osobniki nawet 6 kg. Na początku istnienia rasy kapłony (wykastrowane koguty) osiągały wagę 9 kg! Kury Jersey Giant mają masywne, wydłużone, szerokie ciało o długim i poziomym grzbiecie, szerokiej, zaokrąglonej i pełnej piersi. Sylwetka tej kury sprawia wrażenie prostokąta, fachowcy nazywają to „kształtem cegły”. Ogon jest duży, rozpięty, noszony na umiarkowanej wysokości. Skrzydła dobrze przylegają do tułowia. Nogi mają barwę wierzbową do czarnej, z zielonym połyskiem. Pojedynczy grzebień, zausznice i policzki mają kolor intensywnie czerwonego.

Rasa Jersey Giant została wyhodowana jako kury wyłącznie o czarnym ubarwieniu. Przez wiele lat była to jedyna uznawana odmiana barwa. W połowie XX wieku stworzono ptaki białe, a niedawno dopuszczono też odmianę niebieską łuskowaną.

Kury rasy Jersey Giant, z powodu swoich potężnych gabarytów, potrzebują dużej przestrzeni. Nie potrafią latać, dlatego nie trzeba troszczyć się o zadaszenie ich terytorium. Można pozwolić im swobodnie poruszać się po ogrodzie czy podwórku. Pisklęta rosną bardzo szybko, hodowcy starają się wyprowadzać lęgi w zimie, aby ptaki osiągnęły pożądaną masę ciała do sezonu wystawowego w kolejnym roku. Rasa jest łagodna, spokojna, przy prawidłowym podejściu – nietrudna do oswojenia. Ptaki są z reguły tolerancyjne w stosunku do siebie. Kwoki są dobrymi nioskami, znoszą dość duże, brązowe jaja.


Czarnehttp://www.kippenencyclopedie.nl/afbeeldingen/Jersey55.jpg
http://www.kippenencyclopedie.nl/afbeeldingen/IMG_6958.JPGBiałehttp://www.kippenencyclopedie.nl/afbeeldingen/IMG_6952.JPG
http://www.kippenencyclopedie.nl/afbeeldingen/IMG_6950.JPGNiebiesko łuskowanehttp://www.kippenencyclopedie.nl/afbeeldingen/Jersey4.jpg
Źródło:Kod:

http://euroanimal.pl/Jersey_Giant

Zdjęcia:Kod:

http://www.kippenencyclopedie.nl/

Offline

 

#2 2007-11-17 13:52:52

Dadzio

Administrator

Zarejestrowany: 2007-08-28
Posty: 235
Punktów :   
WWW

Re: Jersey Giant

Widać, że są naprawde wielkie. A czy wysiadują??

Offline

 

#3 2007-11-18 18:13:32

jakubek

Administrator

Zarejestrowany: 2007-11-11
Posty: 61
Punktów :   

Re: Jersey Giant

a czy w polsce ktoś je hoduje?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
link do strony artpn.com.pl