Opis forum


#1 2007-11-24 22:53:36

butchi chabo

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-24
Posty: 13
Punktów :   
Hoduje: nie tylko ptaki

Skaza moczanowa-objaw postaci stawowej (np. wykręcanie palców)

Skaza moczanowa, Krzywica,Peroza i Choroba zagiętego języka  są chorobami   nie pokarmowymi , lecz myślę by stworzono odrębny dział  "Choroby wywołane nieodpowiednią karmą"

Dzisiaj na temat częstej choroby i bardzo groźnej Skazy moczanowej

Skaza moczanowa(zaburzenia pracy nerek prowadzące do zwiększenia poziomu kwasu moczowego ). Generalnie wystepuje u wszystkich gatunków drobiu ,zwłaszcza u osobników dorosłych.Przyczyn jest wiele : spleśniała karma, nadmiar pierwiastków cięzkich i soli kamiennej, przebiałczenie karmy, niedobór witamin i minerałów, przedawkowanie sulfamidów, przeziębienie i wiele innych.Jak widać jest cała gama czynników wpływająch na "wylęg" i rozwój choroby.

Choroba występuje w 3 -ch postaciach:
- trzewiowa
- nerek
- stawowa

Postać trzewiowa - objawy to zasinienie grzebienia,dzwonków i widocznych błon śluzowch,osowiałość,szybkie chudnięcie,,biegunki,spadek nieśności ,słabe zapłodnienie,często gwałtowna śmierć.

Postać stawowa (odkładanie moczanów w stawach)- objawy: zgrubienia i obrzęk stawów nóg,trwałe wykręcenie palców,utrudniony chód(wykrzywienia może być całych stóp) , związany z boleśnością, ma przebieg przewlekły.W dalszym etapie zmartwienia skóry i odsłonięcia jamy stawowej, wychudzenie , niedokrwistość ,możliwe " zejście" osobnika po 3- 4 tygodniach.

Na temat trzeciej postaci nie pisze, ponieważ tu musi byc przeprowadzona sekcja(trzeba znać trochę weterynarii).

Jeszcze jednym "dowodem" choroby" może być kał-przypominający "białą biegunkę ".


Podobne objawy mogą byc przy grużlicy, białej biegunce ( ale ta wystepuje zwłaszcza u piskląt ), salmoneloza(generalnie u gołębi) ,zakaźne zapalenie stawów i zakażenie gronkowcami ( u kanarków).

Leczenie:

Podawać witaminę A,antybiotyki, witamine B 12,kwas acetylosalicylowy w proporcji 0,01 % w wodzie do picia przez okres 3-5 dni., zmiejszyc ilość białka ( zwłaszcza zwierzęcego) , porządne  warunki środowiskowe .

Offline

 

#2 2007-11-25 11:09:25

Dadzio

Administrator

Zarejestrowany: 2007-08-28
Posty: 235
Punktów :   
WWW

Re: Skaza moczanowa-objaw postaci stawowej (np. wykręcanie palców)

Jest dość dużo działów. Nie chcę aby w każdym dziale był tylko jeden temat. Jest to uraz. Może zaliczyć się do Urazy mechaniczne. Ale nie jestem pewien, bo nie do końca wiem co kryje sie pod tym pojęciem. Pasuje ten artykol także tu. Czyli choroby przewodu pokarmowego. Można domyślić się choć nie jest to napisane, że choroby te mogą dotyczyc nie tylko bezpośredniego uszkodzenia przewodu pokarmowego, ale także chorób wywołanych zlym żywieniem. Tu proszę wpisywać także takie choroby. (to do wszystich) A panu poanie butchi chabo dziękuje za artykół.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz