Opis forum

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2009-02-24 08:28:27

Angelina

Administrator

Skąd: Stary Nakwasin
Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 94
Punktów :   

Choroby pawi

Rzęsistkowica
Objawami tej choroby jest ogólne otępienie i osowiałość. Pawie mogą słabo chodzić i wręcz powłóczyć skrzydła. Ogólnemu osłabieniu towarzyszyć mogą żółtawy katar i związane z tym trudności z oddychaniem. Leczenie jest raczej skuteczne, jeżeli choroba zostanie szybko rozpoznana.

Syngamoza
Choroba ta objawia się jakby dusznościami, Pawie łapczywie łapią powietrze jakby oddychały i brakowało im tlenu. Częstym objawem jest machanie dziobem i kichanie. wyraŸnie wskazujące, iż chcą wyrzucić coś z górnych dróg oddechowych lub po prostu coś wyksztusić. Choroba ta nazywana jest potocznie robaczycą, wywoływana jest przez małe robaki : osiągające długość około jednego centymetra syngamozy. Zaleca się regularne odrobaczanie ptaków najlepiej 2 razy w roku wiosną i jesienią. Leków na robaczycę jest kilka rodzaji, wiele z nich można podawać profilaktycznie. W dobrze prowadzonej hodowli schorzenie to nie powinno stanowić zagrożenia.

Mykoplazmoza
Mikoplazmoza dość często atakuje bażanty i ptaki ozdobne takie jak pawie, kury ozdobne. Ta bakteryjna choroba powodowana jest przez inwazje bakterii z rodzaju Mycoplasma. Bakterie te przechodzą liczne mutacje i aktualnie udało się wyodrębnić ponad dwadzieścia gatunków. W zależności od gatunku choroba objawia się w różny sposób. Dwie najważniejsze odmiany to Mycoplasma gallisepticum i Mycoplasma meleagridis. Pierwsza objawia się zmianami worków powietrznych i górnej części układu oddechowego. Druga atakuje stawy i objawia się stanami zapalnymi pochewek ścięgnowych, odmiana ta nie jest jednak często spotykana u bażantów. Mycoplasma gallisepticum to najbardziej rozpowszechniony gatunek mycoplasm, powoduje zachorowania głównie u drobiu grzebiącego, zdarza się jednak, że nie omija ptaków wodnych. Zakażenie tymi bakteriami objawia się chronicznym nieżytem dróg oddechowych, zapaleniem zatok i zmianami worków powietrznych. Atakom tej choroby towarzyszą zazwyczaj wycieki z nosa i oczu. Stany zapalne zatok i błon śluzowych mogą powodować nawet całkowite zasłonięcie oczu. Zakażenie chorobą nie pozostaje bez znaczenia na zachowanie ptaków, zainfekowane ptaki podobnie jak przy innych schorzeniach staja się ospałe i osowiałe, sprawiają wrażenie jakby drzemały, trzymają się z dala od reszty ptaków przebywając bez ruchu w ukryciu lub na uboczu. Kiedy zakażeniu towarzyszy obfita wydzielina z nosa, ptaki sprawiają wrażenie jakby kichały, także kręcąc głową próbują wyrzucić odkrztusić zalęgającą wydzielinę. Mykoplazmoza jest chorobą bardzo zakaŸną, przenosi się drogą powietrzną i pokarmową, zakażenie jednego ptaka szybko rozprzestrzenia się na całe stado. Bakterie obecne są w nasieniu koguta i występują w jajku powodując zakażenie piskląt. Mykoplazmoza nie powoduje bardzo licznych strat w pogłowiu, jednak infekcji towarzyszą inne choroby które atakują osłabione organizmy ptaków, częste biegunki. Leczenie nie jest trudne, terapii lekowej należy zawsze poddawać całe stado gdyż wystąpienie objawów choroby u jednego ptaka daje praktycznie stuprocentową pewność, iż inne osobniki mające z nim kontakt też zostały zainfekowane. Z racji tego, iż tak jak każda choroba mykoplazmoza atakuje w momencie osłabienia odporności czyli jesienią i zimą, dlatego też wielu hodowców profilaktycznie podaje leki jesienią w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania. Najpopularniejszym lekiem stosowanym na opisywane schorzenie jest lautecin, z lekiem należy podawać dodatkowo witaminę A.
Robaczyca Jelitowa
Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymaniu wolier i całej fermy w odpowiedniej czystości i higienie. Należy dążyć do maksymalnej likwidacji Ÿródeł zakażenia przez zorganizowane odkażanie nawozu. Podstawą jednak jest unikanie kontaktu dzikich ptaków i naturalna eliminacja dżdżownic przez zakwaszanie podłoża. Bardzo wskazana, wręcz pożądana jest okresowa wymiana wyścielenia wolier. Najbardziej sprawdza się 10-cio centymetrowa warstwa piasku, która jest higieniczna, łatwo przepuszczalna i bezproblemowa do wymiany. Dodatkowo mimo wyżej wymienionych zabiegów konieczne jest okresowe odrobaczywianie, polegające na podawaniu leków wczesną wiosną i jesienią. Odrobaczywienie wiosenne pozwala ptakom na dobre przygotowanie się do toków i niesienia jaj, natomiast jesienne wzmacnia przed okresem zimowym. Duża część hodowców wierna jest profilaktyce naturalnej. Doskonale sprawdza się w tym celu czosnek, który podawany w posiekanych kawałkach raz, 2 razy w tygodniu wzmacnia bażanty i praktycznie niweluje ryzyko wystąpienia glistnicy. Dodatkowo zalecane jest podawanie naturalnych środków ziołowych dostępnych w sklepach weterynaryjnych i gołębiarskich. Można stosować też zioła tradycynje np.: wrotycz, piołun i tymianek.
Leczenie jest proste i nie nastręcza większych trudności. Jedynym problemem jest podanie leku w odpowiednich proporcjach. Leki przygotowane są do podawania z paszą lub wodą do picia. W przypadku wody ptaki niechętnie ją piją mając dostęp do innych jej Ÿródeł: kałuze, rosa.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset hi8 ,digital8 ,video8 warszawa adsion.net.pl